Ladataan
Uutiset Elämänmeno Puheenvuoro Urheilu Näköislehti Live Kaupallinen yhteistyö Blogit Verotiedot

KeuPa HT:lle Mestis-lisenssi tulevalle kaudelle rimaa hipoen

Mestiksen lisenssikomitea on myöntänyt KeuPa Hockey Oy:lle tulevalle kaudelle Mestis-lisenssin. Lisenssi myönnettiin kaikkiaan 11 Mestis-joukkueelle. Viime kaudella pelanneista joukkueista karsiutui Hokki lisenssiehtojen ulkopuolelle, sillä seuran taustayhteisö Kajaanin Edustushokki ry ei täyttänyt lisenssin ehtoja eikä näin ollen edellytyksiä lisenssin myöntämiselle ollut. KeuPa HT:llekaan lisenssin myöntäminen ei ollut mikään itsestäänselvyys. –Saimme lisenssin rimaa hipoen. Lisenssissä sanottiin, että tuleva kausi on Keuruulla viimeinen Mestis-kausi, jos olosuhteisiin ei tule muutosta. Jokainen voi miettiä, millaisista uhkakuvista on kyse. Toinen asia oli seuran junioritoiminta, joka sekään ei ollut lisenssin vaatimalla tasolla. Junioreita pitää saada lisää toimintaan mukaan, paljastaa KeuPa Hockey Oy:n toimitusjohtaja Anders Pekkanen . Pekkasen mukaan Mestis-lisenssi vaatii halliolosuhteilta +12 asteen lämpötilaa sekä 500 istumapaikkaa. 700 seisomapaikan vaatimus Keuruun jäähallissa toteutuu jo nyt. Kaupunginjohtaja Hannu Mars myönsi, että tilanne jäähallin kannalta on vakavasti otettava asia. –Tosiasiat on tunnustettava. Tuntuu siltä, että tässä on sellainen joko tai -asetelma. Mestis-tason halli pitää olla jollain tasolla, eikä Keuruun jäähalli sitä lisenssikomitean mukaan kaikilta osin täytä. Normaalitilanteessa tässä ei olisi suurta ongelmaa, mutta viimeisen viiden vuoden aikana Keuruun kaupungin velkataakka on kasvanut ja sitä se tekee vielä kahtena seuraavanakin vuotena, Mars painottaa. Marsin mielestä hallin saneerauksen ja sen rahoituksen pitää lähteä liikkeelle Keuruun Jäähalli Oy:ltä. –Kyseessä on kaupungin kannalta joko rahoitus tai lainan takaus. Lainan kokoluokka on sen verran suuri, että sitä ei voi virkamiespäätöksenä tehdä, vaan se kuuluu kaupunginhallituksen alaisuuteen. Tietysti lainantakaus kuuluu kaupunginvaltuustolle, Mars jatkaa. Viime kauden aikana Mars, Jääkiekkoliiton kilpailupäällikkö Pirkka Antila sekä Keuruun kaupunginhallituksen ja KeuPa Hockey Oy:n edustajat pitivät keskustelutilaisuuden halliolosuhteiden parantamisen pohjalta. Tilaisuudessa Antila toi esille kaupunginjohdolle Mestiksen asettamat vaatimukset. –Viimeinen varoitus on nyt annettu. Vuosi on lopulta lyhyt aika päätösten tekoon; ensi keväänä tähän aikaan asiasta pitää olla päätökset tehtynä, Pekkanen pohtii. Mars sanoo, että keskustelua hallin saneeraamisesta käydään tarkemmin syksyn aikana. Mestis-lisenssin saivat KeuPa Hockey Oy:n lisäksi Espoo United Oy (Espoo United), Edustus Hermes ry (Hermes), Iisalmen Peli-Karhut ry (IPK), Mehtimäki Oy (Jokipojat), Kiekko-Vantaa Hockey Oy (K-Vantaa), LeKi Hockey Oy (LeKi), Heinolan Peliitat Oy (Peliitat), RoKi Hockey Oy (RoKi), Savonlinnan Pallokerho Oy (SaPKo) sekä TUTO Hockey Oy (TUTO Hockey).