Hissejä hissittömiin kerrostaloihin, Keuruusta tuulivoimavapaa kunta – kaupunginvaltuutetut tekivät viime vuonna seitsemän aloitetta
Valtuutettujen tekemien aloitteiden käsittelyaika on pitkä. Viime vuonna valtuuston päätettäväksi tuodut aloitteet oli tehty vuosina 2020 ja 2021.
Keuruun kaupunginhallituksen käsittelyssä on maanantaina muun muassa aloite, jossa esitetään Keuruusta tuulivoimasta vapaata kuntaa. Esitys kaupunginvaltuustolle tehtäväksi esitykseksi on, että kaupunginhallituksen antama ohjeistus kaavahankkeiden valmisteluun on riittävä vähentämään tuulivoiman haittavaikutuksia asutukselle ja maanomistukselle. Kuva: Sami Kero
Harri Mertaniemi
3.3. 15:00
Keuruun kaupunginhallitus ahertaa seuraavassa kokouksessaan kaupunginvaltuutettujen tekemien aloitteiden parissa.
Hallituksen asialistalla on maanantaina 6. maaliskuuta kaksitoista päätöspykälää, joista seitsemässä on kyse valtuutettujen tekemistä valtuustoaloitteista.