Tuhannet Ukrainasta paenneet voivat siirtyä kuntalaisiksi maaliskuun alusta

Yli 45 000 Ukrainasta paennutta voi hakea kotikuntaa vuonna 2023, kun he ovat oleskelleet Suomessa vuoden. Kotikunnan saatuaan he siirtyvät vastaanottopalveluista kuntien ja hyvinvointialueiden palveluiden asiakkaiksi.

Kotikunnan saaneella ukrainalaisella on oikeus saada varhaiskasvatuspaikka, vaikka toinen tai molemmat vanhemmat olisivat kotona. Lapsella on varhaiskasvatuslain mukaan subjektiivinen oikeus varhaiskasvatukseen hänen saatuaan kotikunnan.

4.2. 12:15

Maaliskuun alusta vuoden asumisaika täyttyy noin 13 000 Ukrainan pakolaisella Suomessa. Kotikunnan saatuaan ukrainalaisella on samat oikeudet, palvelut ja velvollisuudet kuin Suomessa vakituisesti asuvilla. Palveluiden järjestäminen on kuntien ja hyvinvointialueiden vastuulla.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos