Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusryhmä tulee Keuruulle – Terve Suomi -tutkimus alkoi syksyllä 2022

Thl on kutsunut yli 140 keuruulaista ja multialaista laajaan terveystarkastukseen, jollaista ei ole mahdollista saada perusterveydenhoidon puolella.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusryhmä saapuu helmikuussa Keuruulle selvittämään keuruulaisten ja multialaisten terveyttä, hyvinvointia ja terveyspalveluiden käyttöä. Tutkimukset tehdään Keuruun kaupungintalolla.

Keuruu ja Multia ovat mukana syksyllä 2022 alkaneessa Terve Suomi -tutkimuksessa, jolla Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Thl) tuottaa tietoa Suomessa asuvan aikuisväestön terveydestä, hyvinvoinnista ja terveyspalveluiden käytöstä.

Samalla seurataan, millaisia muutoksia väestön terveydessä on tapahtunut ja millaisia vaikutuksia korona-ajalla on ollut väestöön.

Tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos