Keuruun Tehtaantiellä ammuttiin loppiaisiltana ilotulite postiluukusta. Pelastuslaitos sai hälytyksen vahingontorjuntatehtävään kello 21.16, kun sivullinen henkilö oli ilmoittanut kerrostaloasunnon oven kynnyksen ja alareunan olevan tulessa.
Ilotulite aiheutti vaaran lisäksi sankan savun. Huoltoyhtiö aloitti ja pelastuslaitos kävi viimeistelemässä tuuletuksen.
”Poliisi tutkii tapahtunutta tuhotyönä tai tuhotyön yrityksenä,” tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Sami Salo Sisä-Suomen poliisista kertoo.
Tekijöistä ei vielä lauantai-aamuna ollut tarkempaa kerrottavaa, mutta poliisi on kiinnostunut kaikista tapaukseen liittyvistä havainnoista.
”Tekijöitä ja tapahtunutta selvitellään. Kaikista havainnoista pyydetään ilmoittamaan poliisille”, Salo sanoo ja korostaa tilanteen vakavuutta.
”Tämmöisessä leikissä on aina iso riski jopa koko kerrostalon palamiselle.”