Marttilan Tammasarjassa Iikka Nurmonen ajoi ensimmäisen kerran Hetviinaa ja päätyi toiseksi Ciiran Tähden jälkeen. Hetviina on vahva puurtaja, joten jos kaikki menee nappiin, voi Nurmosen pitkän matkan onnistunut taktiikka vaikka tuoda seppeleen Petäjävedelle. Kuva: Roope Kiviranta
Ravikansa vaeltaa perjantaista 29. heinäkuuta lähtien Forssaan kannustamaan suomenhevosia vuoden tärkeimmässä oman rotumme kisassa. Kaksitoista oritta ja tammaa taistelee viikonvaihteessa 30.–31. heinäkuuta kuninkuustitteleistä.
Tänä vuonna valinta perusteena oli pistejärjestelmä, jonka perusteella 10 eniten pisteitä kerännyttä tammaa ja oritta valittiin suoraan kisaamaan kuninkuudesta ilman muita mielipiteitä. Sen lisäksi kaksi pääsi mukaan raadin valitsemana.