Keuruulainen Veli Koski avaa Keuruun rautatieaseman odotushuoneessa vanhan kaappikellon oven. Toisessa kädessään Koskella on metallinen veivi, jonka hän vie kellokoneiston akselille ja alkaa kääntää kammesta. Tämän kellon veto-operaation Koski tekee kerran viikossa, jotta kello pysyisi ajassa.
”Täällä kammesta veivataan Seinäjoen suuntaan” – Keuruun rautatieaseman kello kertoo menneestä ajasta
Saksassa valmistettu mekaaninen asemankello on pysynyt ajassa kiinni jo yli reilun vuosisadan. Keuruun rautatieaseman seinässä se on näyttänyt aikaa yli 60 vuotta.
Oman aikansa ammattitaidonnäyte. Veli ja Tuula Koski kertovat, että Keuruun rautatieaseman kello on varsin suosittu matkailijoiden kuvauskohde.