Pahin pelko toteutui Keuruulla
- Punkat tyhjenevät Keuruun varuskunnassa.
Keuruun Pioneerirykmentti on pääesikunnan laatimalla lakkautuslistalla. Rykmentti aiotaan lakkauttaa vuoden 2014 loppuun mennessä.
Joukko-osastoja lakkautetaan viisi: Pohjois-Karjalan Prikaati, Ilmavoimien Teknillinen koulu Jämsän Hallissa, Pioneerirykmentti Keuruulla, Hämeen Rykmentti ja Lentosotakoulu.
Nykymuotoiset meripuolustusalueet lakkautetaan ja merivalvonta keskitetään merivoimien operaatiokeskukseen. Kotkan Rannikkopataljoona lakkautetaan ja rannikkojoukkojen koulutus keskitetään Upinniemeen ja Dragsvikiin. Nykymuotoiset lennostot lakkautetaan ja valvonta keskitetään ilmaoperaatiokeskukseen.
Vuoden 2013 lopussa lakkautetaan Pohjois-Karjalan Prikaati, Kotkan Rannikkopataljoona ja Ilmavoimien Teknillinen Koulu.
Vuoden 2014 lopussa lakkautetaan Pioneerirykmentin lisäksi Hämeen Rykmentti ja Lentosotakoulu.
Vuoden 2014 lopussa lisäksi yhdistetään joukko-osastoja: Lapin Ilmatorjuntarykmentti yhdistetään Jääkäriprikaatiin, Reserviupseerikoulu yhdistetään Maasotakouluun, Viestirykmentti yhdistetään Panssariprikaatiin ja Tykistöprikaati yhdistetään Porin Prikaatiin.
Pioneerirykmentin ja Keuruun varikon henkilökunnalle on keskiviikkoaamun tiedotustilaisuudessa rykmentissä kerrottu puolustusvoimien säästötoimista.
Ulko-ja turvallisuuspoliittinen valiokunta on keskiviikkoaamuna käsitellyt puolustusvoimien uudistusta ja varuskuntien lakkautuksia. Kokouksen jälkeen hallitus piti tiedotustilaisuuden.
Puolustusvoimauudistusta ryhdytään toteuttamaan puolustusministeriön ohjauksessa. Uudistus toteutetaan vuoden 2015 alkuun mennessä.
Keuruun Pioneerirykmentissä on 318 työpaikkaa eli 7 prosenttia seutukunnan työpaikoista. Se on Keuruun toiseksi suurin työnantaja Keuruun kaupungin jälkeen. Keuruun kaupungin verotuloissa varuskunnan merkitys on 8 prosentin luokkaa.
Varuskunta rakennettiin Keuruulle 1960-luvulla ja ensimmäiset sotilaat varuskuntaan tulivat 1967.
Pioneerirykmentti kouluttaa vuosittain noin tuhat varusmiestä.Keuruun kaupunki on viime vuosina investoinut 10 miljoonaa euroa Pioneerirykmentin toimintaedellytyksiin, muun muassa kaukolämpöön, vesihuoltoon ja sähköverkkoon.





niin aikoinaan, ei niin kauan sitten, valtion työpaikkoja katosi keuruulta liki 1000 kpl, tätä ei moni muista, koska se vaitettiin kunnan päättävien elimien taholta ihan täysin. Pelkästään VR:n henkilöstöä poistui n700henkeä. käykää katsomassa Haapamäen asemaa, aika hiljaista. samalla väheni telen, muutaman muun pienemmän valtion yksikön henkilöstöä. nyt on lähdössä vajaa 300henkeä, joista reippaasti yli puolet(sotilaat) saa työpaikan ihan lähialueelta, työhönottoalueelta. loppujen kanssa tulee eläköitymis järjestelyt ym. lopullisesti jää alle 50 henkeä jotka joutuvat ihan oikeasti hakemaan uutta työtä. Keuruu on toitottanut että tulee työntekijäpula keuruulla, nyt on tässä yksi ratkaisu. Louna ja k:nit itkee ja ärhentelee kuin pahaset kakarat, turha pyritellä jos on päässyt lirit housuun.
Ilmoita asiaton kommentti