Venäläisturisti arvostaa luontoa, rauhaa ja lunta
- Hotelli Keurusselän talvilomakohteekseen valitseva venäläinen matkailija pitää luonnosta, rauhasta ja lumisista harrastusmahdollisuuksista. Nämä pietarilaiset rouvat halusivat hiihtämään heti tiistaiaamuna, kun huomasiva
Kun lunta viimein tiistaiyönä satoi, oli Hotelli Keurusselän kulmilla heti aamulla ladun etsijöitä hiihtotamineissaan.
Lumi on erityisesti venäläisturistien mieleen, joita on nyt Keurusselässä loman vietossa satakunta.
Venäläisiä matkailijoita lomailee Keurusselässä perinteisesti runsaasti uudenvuoden ja loppiaisen välisenä aikana. Monille perheille hotelli ja kaupunki ovat tuttuja jo useammankin vuodenvaihteen ajalta.
Wladimiriksi esittäytyvä moskovalainen tuli vaimonsa ja kolmen lapsensa kanssa Keuruulle tiistaiaamuna.
– Viime vuonna lomailimme tällä samalla viikolla kahden lapsen kanssa Ähtärissä.
– Pidimme paikasta ja lomaohjelmasta, mutta nyt halusimme tutustua toiseen paikkaan, jossa on kaunista, puhdasta luontoa, rauhaa ja lunta.
– Hyvältä näyttää, Wladimir-isä myhäilee Alexander-poikansa kanssa Keuruun keskustaan kiertoajelulle vievää bussia odotellessaan.
Koska talvesta ei ole voinut juuri ennen tiistaiaamua puhua, on hotellin ja hotelliin venäläisturisteja tuovan Finostrov-matkatoimiston väki joutunut ideoimaan matkailijoiden lomaohjelmaa hieman uusiksi.
– Pilkille ei ole nyt päässyt eikä suksien tai lumikenkien kanssa maastoonkaan taikka Himokseen laskettelemaan.
– Näiden tavallisten talviaktiviteettien sijaan on nyt tänä vuonna järjestetty retkiä muun muassa lasten suosimaan Peukkulaan Jyväskylässä ja yhdessä Keuruun kaupungin kanssa Keuruun keskustaan kiertoajelulle ja ostos- ja muihin mahdollisuuksiin tutustumaan, hotellin myyntipäällikkö Pirkko Koskela kertoo.
Hotellinjohtaja Seppo Summanen katselee venäläisten turistien tiistaiaamun aktiviteetteihin heräämistä tyytyväisin ilmein.
– Venäläiset ovat meille tärkeä kohderyhmä ja heidän houkuttelemiseensa tänne yhä enemmän ja muinakin vuodenaikoina pyrimme satsaamaan.
– Markkinoimme hotellia ylipäänsä entistä voimakkaammin erilaisille matkailijaryhmille, esimerkiksi eläkeläisille ja kokousryhmille.
– Kokousryhmiin panostamme myös uudenlaisin kokoustuottein, Summanen kertoo.
Aiheesta enemmän Suur-Keuruussa keskiviikkona.


