Lahjana lämmintä pienille jaloille
- Kortit ja värssyt lahjojen matkassa. Mari Kolu (keskellä) otti vastaan Rautasten Marttojen lahjasukat. Ne hänelle luovuttivat Taija Vehmasaho (vasemmalla), Marika Simsiö sylissään Aapo Vehmasaho, Minna Pessinen ja Päivi
Kaikki Haapamäen ja Pihlajaveden ensi vuonna syntyvät vauvat saavat pehmeät käsinkudotut sukat pienten jalkojensa lämmikkeeksi. Lahjan heille antaa Rautaset Martat Haapamäeltä.
Keskiviikkona Rautasten Marttojen edustajat Taija Vehmasaho, Marika Simsiö, Minna Pessinen ja Päivi Ahonen kävivät tuomassa 20 sukkaparia Keuruulle neuvolaan.
– Tämä lahja ilahduttaa ja lämmittää niin mieltä kuin pieniä jalkojakin. On äitejä, joilla ei ole aikaa tarttua puikkoihin ja kaikki eivät ehkä osaakaan kutoa sukkia pienokaiselleen, vaikka haluaisivat. Nyt terveydenhoitaja voi ensimmäisellä neuvolakotikäynnillään viedä lahjanne vauvojen ja äitien iloksi, kiitteli lahjasukat vastaanottanut osastonhoitaja Mari Kolu.
Marika Simsiö sanoo ajatuksen sukkien kutomisesta vuoden 2012 vauvoille virinneen Rautasten Marttojen innokkaimpien kutojien keskuudessa.
– Sukkalahjoja on kudottu kautta Suomen viime vuosina eri järjestöissä monille eri tahoilla. Niinpä mekin halusimme tehdä osamme.
Oikeat kudontaohjeet pienille sukkapareille löytyivät Taija Vehmasaholta, minkä jälkeen halukkaat pääsivät puikkoineen kauniiden eriväristen lankojen kimppuun niin kotonaan kuin Rautasten Marttojen kuukausitapaamisissa.
– Sukkaparien kutominen on ollut täysin vapaaehtoista. Osa meistä on kutonut monet sukat, osa ei yksiäkään. Vaikka rautasia olemme, on meissäkin niitä, joilta kutominen ei suju, nauraa Taija Vehmasaho.
Koska tietoa ensi vuonna Haapamäelle ja Pihlajavedelle syntyvien vauvojen määrästä ei vielä ole, lupaa Taija Vehmasaho, että tarvittaessa Rautaset Martat tarttuu uudemman kerran puikkoihin lahjasukkamäärän kartuttamiseksi.
– Yksikään ensi vuoden vauva ei jää ilman lahjaamme.
Viime vuonna Haapamäelle ja Pihlajavedelle syntyi 26 vauvaa.


